Tutoring rozwojowy- innowacja pedagogiczna realizowana od 1.01.2023 r. do 23.06.2023 r.
Od II półrocza roku szkolnego 2022/23 rozpoczynamy pilotaż programu tutoringu rozwojowego dla uczniów klas 1-8. Uczniowie będą uczestniczyć w trwających godzinę lekcyjną spotkaniach indywidualnych z tutorem raz na dwa tygodnie. Spotkania odbywają się na terenie szkoły, są dobrowolne i bezpłatne.
Program przeznaczony jest dla dzieci zdolnych, także tych z zainteresowaniami „pozaszkolnymi”. Oceny dziecka nie są decydującym kryterium wyboru. Kwalifikacja odbywa się po zgłoszeniu ucznia przez nauczyciela lub rodzica, w uzgodnieniu z rodzicami i uczniem. Zgłoszenia można dokonać poprzez dziennik Librus (na adres Joanny Wichowskiej). Kwalifikacja zostanie ogłoszona 18 stycznia podczas zebrań z rodzicami.
Innowacja „Tutoring rozwojowy – praca z uczniem zdolnym” jest propozycją indywidualnej pracy ucznia (tutee) z tutorem, w celu ukierunkowania i rozwijania jego zainteresowań, a także towarzyszenie uczniowi w drodze i inspirowanie do dalszego rozwoju. Istotą tutoringu są spotkania odbywające się w atmosferze dialogu i szacunku. Takie warunki sprzyjają budowaniu relacji opartej na zaufaniu, gdzie tutor ma być przyjacielem, wychowawcą i doradcą ucznia.
Tutorzy rozpoczynają indywidualną współpracę z 1-2 chętnymi uczniami i ich rodzicami. Pierwsze spotkanie odbywa się z rodzicami, w celu zapoznania ich z ideą tutoringu oraz uzyskania zgody na pracę z ich dzieckiem. Kolejne spotkania odbywają się z uczniem w cyklu: godzina lekcyjna, raz na dwa tygodnie. Zwieńczenie tutoringu następuje poprzez indywidualne podsumowanie pracy z uczniem, podsumowanie z rodzicami, podsumowanie w zespole tutorskim, przedstawienie Radzie Pedagogicznej efektów pracy.
Cele główne innowacji
- Wspieranie ucznia w rozwoju
- Pomoc w planowaniu drogi rozwoju, dążeniu do samodzielności i dojrzałości.
Cele szczegółowe innowacji
- Rozpoznanie mocnych stron, uzdolnień ucznia
- Praca nad rozwijaniem zainteresowań
- Planowanie konkretnej ścieżki rozwoju
- Praca nad samodzielnym wyznaczaniem celów i ich realizacją
Tutorzy
Sylwia Bieniek- nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej
Aneta Chmiel-Szejka- psycholog
Magdalena Mazan- nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej
Joanna Wichowska- nauczyciel bibliotekarz