• Procedura przyprowadzania i odbierania dzieci ze świetlicy szkolnej

• Procedura przyprowadzania i odbierania dzieci ze świetlicy szkolnej Szkoły Podstawowej nr 404  w Warszawie, ul. Cyklamenów 28.

I. PRZYPROWADZANIE DZIECKA DO ŚWIETLICY

1. Dzieci są przyprowadzane do świetlicy przez rodziców/opiekunów prawnych lub inne osoby upoważnione przez rodziców, którzy są odpowiedzialni za ich bezpieczeństwo w drodze do świetlicy i ze świetlicy do domu.

2. Rodzice/opiekunowie prawni osobiście powierzają dziecko nauczycielowi lub osobie pełniącej dyżur w świetlicy. Pracownicy świetlicy nie ponoszą odpowiedzialności za bezpieczeństwo i zdrowie dziecka niezgłoszonego do świetlicy.

3. Nauczyciel przyjmujący dziecko pod opiekę od rodziców/opiekunów prawnych zobowiązany jest zwrócić uwagę na wnoszone przez dziecko zabawki i przedmioty – czy są one bezpieczne i nie stwarzają zagrożenia. Niedozwolone są jakiekolwiek przedmioty zagrażające bezpieczeństwu.

4. Rodzice zobowiązani są przyprowadzać do świetlicy dzieci zdrowe i czyste. Dziecka chorego lub podejrzanego o chorobę nie należy przyprowadzać do świetlicy.

5. Rodzice mają obowiązek zgłaszania wszelkich poważnych dolegliwości dziecka i udzielania wyczerpujących informacji na ten temat. Alergie pokarmowe, wziewne należy zgłaszać wyłącznie pisemnie, dołączając oświadczenie o stanie zdrowia dziecka.

II. ODBIERANIE DZIECKA ZE ŚWIETLICY

1. Dzieci mogą być odbierane przez inne osoby, które są upoważnione przez rodziców/opiekunów prawnych na podstawie karty zapisu wypełnionej na początku roku szkolnego. Wszelkie upoważnienia mogą być w każdej chwili pisemnie modyfikowane przez rodziców/opiekunów prawnych.

2. Rodzice/opiekunowie prawni ponoszą odpowiedzialność prawną za bezpieczeństwo dziecka odebranego ze świetlicy przez upoważnioną przez nich osobę.

3. Jeśli dziecko będzie się opierało, płakało lub z innych przyczyn nie będzie chciało wyjść ze świetlicy z osobą upoważnioną przez rodziców, dziecko nadal pozostanie pod opieką nauczyciela, a kierownik świetlicy lub (w przypadku jego nieobecności) nauczyciel niezwłocznie skontaktuje się telefonicznie z rodzicami w celu ustalenia dalszego postępowania.

4. W przypadku wątpliwości wydanie dziecka osobie upoważnionej przez rodziców nastąpi po wcześniejszym okazaniu przez taka osobę dowodu osobistego – nauczyciel ma prawo do wylegitymowania takiej osoby.

5. Dziecko uczęszczające do klasy 1, które nie ukończyło 7 roku życia, może być odebrane tylko przez rodzica lub inną upoważnioną osobę pełnoletnią.

6. Dziecko, które ukończyło 7 rok życia może być odbierane przez upoważnione przez rodziców/opiekunów prawnych starsze, ale niepełnoletnie rodzeństwo. W tym przypadku rodzice/opiekunowie prawni wyrażają zgodę na piśmie, na samodzielne wyjście dziecka ze szkoły ze starszym rodzeństwem, biorąc na siebie pełną odpowiedzialność za bezpieczny powrót do domu obojga nieletnich dzieci. Dokument należy złożyć u kierownika świetlicy.

7. Dziecko należy odebrać ze świetlicy najpóźniej do godz. 17.30.

8. Życzenie rodziców dotyczące nieodbierania dziecka przez jednego z rodziców musi być poświadczone przez orzeczenie sądowe, w którym jest mowa o takim zakazie.

III. POSTĘPOWANIE W SYTUACJI NIEODEBRANIA DZIECKA ZE ŚWIETLICY LUB ZGŁOSZENIA SIĘ PO DZIECKO OSOBY NIE MOGĄCEJ SPRAWOWAĆ OPIEKI.

1. Nauczyciel świetlicy może odmówić wydania dziecka w przypadku, gdy stan osoby odbierającej dziecko wskazuje na spożycie alkoholu lub zachowanie tej osoby jest agresywne. W takim przypadku nauczyciel świetlicy ma obowiązek zatrzymać dziecko do czasu wyjaśnienia sprawy oraz skontaktować się z drugim rodzicem lub osobą upoważnioną przez rodziców. O zaistniałym fakcie powinien zostać poinformowany kierownik świetlicy lub dyrektor.

2. W przypadku nieodebrania dziecka przez rodziców/prawnych opiekunów lub osób upoważnionych pisemnie nauczyciel ma obowiązek powiadomić o zaistniałej sytuacji kierownika świetlicy lub dyrektora oraz skontaktować się z Policyjną Izbą Dziecka.

3. Z przebiegu zaistniałej sytuacji nauczyciel sporządza protokół zdarzenia podpisany przez świadków, który zostaje przekazany do wiadomości kierownika świetlicy, dyrektora, a w późniejszym czasie także rodziców.

IV.POSTANOWIENIA KOŃCOWE.

1. Z procedurą przyprowadzania i odbierania dzieci ze świetlicy zostali zapoznani:

- wszyscy nauczyciele-wychowawcy świetlicy w dniu 29.08.2023 r.

- rodzice podczas wypełniania kart zapisu dziecka.

2. Procedura obowiązuje wszystkich nauczycieli-wychowawców świetlicy, rodziców dzieci uczęszczających do świetlicy oraz osoby upoważnione przez nich do odbioru dzieci.

3. Procedura obowiązuje od dnia 01.09.2023 r. i została zatwierdzona przez Radę Pedagogiczną.

Procedura odbierania i przyprowadzania dzieci ze świetlicy szkolnej