Erasmus+
Projekt „Happy Mind” Eramus+ KA229
Dzieci z problemami behawioralnymi występują na całym świecie. Podczas licznych konsultacji z różnymi partnerami z zagranicznych szkół odkryliśmy, że każda placówka indywidualnie wypracowuje skuteczne metody udzielania wsparcia uczniom. Jednak zanim to zrobi, boryka się z trudnym procesem analizowania potrzeb dzieci i sprawdzania czy prowadzony proces pomocy jest skuteczny i właściwy. Zanim zostaną opracowane skuteczne rozwiązania, ważne jest by precyzyjnie i skrupulatnie przeanalizować wszystkie czynniki wpływające na przebieg procesu.
Czy problem leży po stronie dziecka (trudności wynikających ze SPE) czy środowiska? W jaki sposób otoczyć dziecko kompleksowym wsparcie, aby wszystkie aspekty jego życia zostały uwzględnione i ujednolicone? Jak organizować współpracę między środowiskiem szkolnym i rodzinnym dziecka, aby była najefektywniejsza?
Takie problemy jak wykluczenie, społecznie nieodpowiednie zachowanie, trudności w nauce, problem z budowaniem autorytetu, problemy ze współpracą itp., ale także wzajemne nieporozumienia między rodzicami a nauczycielami i vice versa negatywnie wpływają na codzienne funkcjonowanie placówki i utrudniają współpracę.
Realizując projekt „Happy Mind” wymieniamy się doświadczeniami i wiedzą z naszymi partnerami zagranicznymi i analizujemy przyjęte w ich szkołach rozwiązania, jednocześnie dzieląc się naszymi rozwiązaniami w tym zakresie. Taka wymiana wiedzy i doświadczeń pozwala na nabranie szerszej perspektywy, dostrzeżenie wcześniej nieznanych rozwiązań i wdrożenie dobrych praktyk.
Wspólnie z naszymi partnerami projektowymi poszukujemy odpowiedzi na następujące pytania:
- Gdzie są podobieństwa, gdzie są różnic, jak patrzymy na sytuację i jak interpretujemy zachowanie? -- Jaka metodologia jest używana do analizy wyżej wymienionych problemów?
- W jaki sposób komunikujemy to sobie nawzajem i czego się od siebie uczymy, czego oczekujemy?
- Jakie umiejętności nauczyciela, zarówno dydaktyczne, jak i pedagogiczne, są najważniejsze w skutecznej pracy? Co i jak oferujemy – jakie stosujemy materiały, jakie struktury zajęć?
- Jak szkoła radzi sobie z różnicami między uczniami? Szczególnie tam, gdzie pojawia się wiele problemów, które powodują przedwczesne opuszczanie szkoły przez dzieci.
-Jak budowana jest współpraca między wszystkimi zaangażowanymi dziećmi, rodzicami i zewnętrzną opieką pozaszkolną ?
Uważamy, że ważne jest wyjaśnianie trudnych zachowań na podstawie konkretnych przykładów z konkretnymi materiałami, np. diagramy, obserwacje form gry, różnego rodzaju rozmowy, wizyty klasowe. Jedynie teoretyczna wymiana informacji może dostarczyć wglądu, jednak samodzielne doświadczanie sytuacji daje bardzo wysoką efektywność uczenia się i podnosi jakość otrzymywanych rezultatów wymiany doświadczeń.
Celem projektu jest praca prewencyjna, aby problemy behawioralne były szybko identyfikowane i skutecznie rozwiązywane przez wszystkich zaangażowanych w sytuację dziecka.
Partnerzy Projektu
Partnerami Projektu Happy Mind są:
Szkoła Podstawowa nr 404 w Warszawie - Polska
De Bakelaar School w Bakel - Niderlandy
4o DIMOTIKO SHOLEIO TYRNAVOUS w Tyrnavos - Grecja
Center for special educational support "D-r Peter Beron" w Vidin - Bulgaria
Wizyta przygotowawcza
W ostatnim tygodniu października mieliśmy przyjemność gościć naszych przyjaciół z Grecji i Holandii – partnerów projektu Erasmus+ „Happy mind”. Ze względu na ograniczenia pandemiczne przedstawiciele Bułgarii uczestniczyli w spotkaniach online.Wizyta przygotowawcza pozwoliła na wzajemne poznanie się przedstawicieli krajów partnerskich.
Cenny i pouczający czas!
Konferencja "Happy Mind Schools"
W dniu 27 października 2021 Szkoła Podstawowa nr 404 zorganizowała Konferencję.
Jednym z podjętych działań projektowych w trakcie wizyty przygotowawczej było zorganizowanie przez naszych uczniów i nauczycieli konferencji „Happy mind schools”. Serdecznie dziękujemy Panu Leszkowi Baraniewskiemu - Zastępcy Burmistrza Dzielnicy Wawer za uświetnienie tego spotkania.
- 14-19.03.2022r.
Szkoła w Niderlandach
W dniach 14-19.03.2022r. nauczyciele ze szkół partnerskich odwiedzili szkołę De Bakelaar School w Bakel w Niderlandach.
Uczestnicy obserwowali lekcje, przerwy, zajęcia pozalekcyjne, spotkania z nauczycielami, uczniami i rodzicami. Mogli się przekonać jaki styl pracy jest standardem holenderskich szkół.
Ponadto, nauczyciele zostali przeszkoleni w następujących metodach pracy (stosowanych na co dzień w odwiedzanej szkole):
"Rocks and Water" Method
"Rocks and Water" - technikę pozwalającą na budowanie "wewnętrznego kompasu zachowań ucznia", wspólnoty, asertywności, umiejętności społecznych i poczucia bezpieczeństwa;
"Brain blocks"
"Brain blocks" - metoda pozwalająca na przeprowadzenie analizy pracy mózgu ucznia i rozpoznanie jego potrzeb w tym zakresie i dostosowanie do nich oferowanych sposobów pomocy;
- 1.1.2001
MatriX metod
The MatriX method - technika pozwalająca na pracę nad oswajaniem lęków ucznia, które utrudniają mu rozwój i rozpraszają, co blokuje możliwości poznawcze; dzięki niej uczeń może osiągnąć balans emocjonalny;
Szkoła partnerska z Bułgarii zaprezentowała również swoje techniki pracy z uczniami z SPE:
ABA method training
ABA method training - forma terapii usprawniająca komunikację, umiejętności motoryczne i trudności z zachowaniem;
Eye movement reprocessesing
Eye movement reprocessesing - metoda pozwalająca na porozumiewanie się z dzieckiem, które nie mówi lub ma znaczące trudności z artykulacją; pozwala na sterowanie aplikacją komputerową za pomocą czytnika ruchu gałek ocznych
Zwiedzanie miasteczka Nuenen
Wizyta w Niderlandach była równieś doskonałą okazją do poznania kultury i tradycji tego kraju. Zwiedziliśmy miasteczko Nuenen gdzie żył i tworzył Van Gogh.
Podsumowanie wizyty w Niderlandach
Liczne aktywności i wymiana doświadczeń pozwoliły na pogłębienie współpracy.
Burmistrz miasta Bakel był zachwycony energią, wiedzą i umiejętnościami wszystkich uczestników mobilności. Zaproszony na spotkanie przedstawiciel lokalnych mediów przeprowadziła wywiad z koordynatorami z poszczególnych krajów, którzy opowiedzieli o specyfice pracy w ich rodzimych placówkach.
- 6-10.06.2022r.
Wizyta projektowa w Szkole Podstawowej nr 404 w Warszawie
Jesteśmy nową placówką, ale już na starcie zaczynami pracę pełną parą z prężnie działającym zespołem wybitnych specjalistów. Dzięki naszej wiedzy i doświadczeniu przygotowaliśmy i zrealizowaliśmy bardzo atrakcyjny i interesujący program dla Naszych Partnerów.
Zwiedzanie Starego Miasta
Oczywiście rozpoczęliśmy od zapoznania naszych partnerów z piękną i poruszającą historią Naszego Miasta.
Wizyta w Muzeum Powstania Warszawskiego
Bardzo zależało nam na tym, aby nasi goście poznali nas bliżej - bohaterstwo, honor i hart ducha, który mamy w sobię dzięki naszym Szlachetnym Przodkom.
Kolejne dni poświeciliśmy na obserwacje, szkolenia i spotkania z uczniami.
Wizyta w Helenowie
Dzięki uprzejmości Pana Dyrektora, mieliśmy również możliwość odwiedzenia CENTRUM REHABILITACJI, EDUKACJI I OPIEKI TPD "HELENÓW"
Warsztaty przeprowadzone przez Naszych Nauczyceli
- Trening Zastępowania Agresji
- Mediacje Rówieśnicze
- Biofeedback
- terapia Neuroflow